Jak można opublikować internetową stronę, opis podstawowych typów hostingu.

Każda internetowa strona potrzebować będzie dwóch rzeczy, czyli nazwy i miejsca na serwerze który jest podłączony do sieci internetowej, na jakim umieszczone zostaną wszystkie pliki. Adresy internetowe inaczej są nazywane domenami, są one dzierżawione i na tej podstawie użytkowane przez właścicieli. Z kolei pliki można umieszczać w różnych miejscach. Może to być swój własny komputer, z połączeniem do sieci, lecz przeważnie wynajmuje się miejsce na serwerze lub nawet cały taki serwer.

świadczenie usług internetowych

Autor: Patrick Bombaert
Źródło: http://www.flickr.com
Popularnie takie usługi nazywane są hostingiem, lecz tak naprawdę obejmują one dużą ilość rozmaitych opcji, zależnie od oczekiwań klientów i ich finansowych możliwości. Najmniej kosztuje hosting dzielony – Oznacza to, że na jednej fizycznej maszynie będzie się znajdować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kont o określonych parametrach. Każde z kont będzie miało przydzieloną powierzchnię, transfer do zużycia oraz moc procesora, a cena jego będzie się wahać od kilkudziesięciu złotych na rok.

Jeżeli fascynuje Cię omawiane zagadnienie, nowa publikacja prezentuje szczegółowo intrygujące problemy, które okażą się niezwykle wciągające.

Przeważnie firmy oferujące hosting mają w swojej ofercie kilka rozmaitych pakietów, więc każdy będzie mógł sobie coś dobrać pod potrzeby swojej strony.

serwery

Autor: Jeff Hammerquist
Źródło: http://www.flickr.com
Hosting współdzielony ma sporo ograniczeń, tak więc jeżeli ktoś potrzebował będzie więcej możliwości, to powinien pomyśleć o czymś wydajniejszym. Chętnie wybieraną opcją są na przykład tanie serwery wirtualne. W ramach takiej usługi klient dostaje wydzieloną część fizycznych zasobów serwera, to znaczy odpowiednią ilość pamięci i dysku, moc obliczeniową procesora i transfer. Cała konfiguracja konta należy zamawiającego, lecz dzięki temu dopasować można liczne parametry do swoich potrzeb. Kolejną opcją jeśli chodzi o wydajnościowe możliwości jest debian server dedykowany, to znaczy oddzielna maszyna z wybranymi komponentami – Techstorage. Spółka z o.o.. Dedykowane serwery z reguły umieszczane w zaawansowanych technologicznie serwerowniach, i z nich przy pomocy odpowiedniej infrastruktury są widoczne na zewnątrz. Tego typu serwery dadzą sobie radę z naprawdę sporymi serwisami, a ich dużym plusem jest to, że można je prosto rozbudowywać.