Jak można opublikować internetową stronę, opis podstawowych typów hostingu.

Każda internetowa strona potrzebować będzie dwóch rzeczy, czyli nazwy i miejsca na serwerze który jest podłączony do sieci internetowej, na jakim umieszczone zostaną wszystkie pliki. Adresy internetowe inaczej są nazywane domenami, są one dzierżawione i na tej podstawie użytkowane przez właścicieli. Z kolei pliki można umieszczać w różnych miejscach. Może to być swój własny komputer, z połączeniem do sieci, lecz przeważnie wynajmuje się miejsce na serwerze lub nawet cały taki serwer.

świadczenie usług internetowych

Autor: Patrick Bombaert
Źródło: http://www.flickr.com
Popularnie takie usługi nazywane są hostingiem, lecz tak naprawdę obejmują one dużą ilość rozmaitych opcji, zależnie od oczekiwań klientów i ich finansowych możliwości. Najmniej kosztuje hosting dzielony – Oznacza to, że na jednej fizycznej maszynie będzie się znajdować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kont o określonych parametrach. Każde z kont będzie miało przydzieloną powierzchnię, transfer do zużycia oraz moc procesora, a cena jego będzie się wahać od kilkudziesięciu złotych na rok. Przeważnie firmy oferujące hosting mają w swojej ofercie kilka rozmaitych pakietów, więc każdy będzie mógł sobie coś dobrać pod potrzeby swojej strony.

serwery

Autor: Jeff Hammerquist
Źródło: http://www.flickr.com
Hosting współdzielony ma sporo ograniczeń, tak więc jeżeli ktoś potrzebował będzie więcej możliwości, to powinien pomyśleć o czymś wydajniejszym. Chętnie wybieraną opcją są na przykład tanie serwery wirtualne. W ramach takiej usługi klient dostaje wydzieloną część fizycznych zasobów serwera, to znaczy odpowiednią ilość pamięci i dysku, moc obliczeniową procesora i transfer. Cała konfiguracja konta należy zamawiającego, lecz dzięki temu dopasować można liczne parametry do swoich potrzeb. Kolejną opcją jeśli chodzi o wydajnościowe możliwości jest debian server dedykowany, to znaczy oddzielna maszyna z wybranymi komponentami – Techstorage. Spółka z o.o.. Dedykowane serwery z reguły umieszczane w zaawansowanych technologicznie serwerowniach, i z nich przy pomocy odpowiedniej infrastruktury są widoczne na zewnątrz. Tego typu serwery dadzą sobie radę z naprawdę sporymi serwisami, a ich dużym plusem jest to, że można je prosto rozbudowywać.