Instalacja odgromowa – pewnie w czasie wyładowań atmosferycznych.

Nieomal każdy stawiający dom frapuje się, czy odgromowa instalacja będzie mu niezbędna, czy może możemy z niej zrezygnować, bo ryzyko trafienia gromu jest tak nieduże.

Bo wszak grom „strzela” w najwyższy przedmiot odnajdujący się w otoczeniu. Czy to prawda? I tu jesteśmy w błędzie, jako że o ile możliwość wygranej w totolotka da się porachować, to z możliwością trafienia pioruna już dużo trudniej (więcej pod tym adresem). I choć prawo budowlane nie nakazuje wykonywania takiej instalacji w budowlach o wielkości poniżej 15 m, to nie warto kusić losu. Istotnie wydatek 1,5 tys -3 tys. zł to mały procent całkowitych kosztów budowy domku, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa jak też spokojny sen, w szczególności kiedy na zewnątrz szaleje burza i błyska, niczym w dyskotece. instalacje odgromowe mają proste zadanie – powinny przejąć na siebie energię pioruna oraz bezpiecznie odprowadzić ją do gleby. Rozładowania atmosferyczne aktywują energię o olbrzymiej sile. Kiedy energia ta nie będzie odprowadzona do ziemi, przez metalowy kanał połączony z instalacją odgromową, można spodziewać się zniszczenia domku, sprzętów podłączonych do prądu, a nawet pożaru budynku. Nie warto zatem ryzykować, tym bardziej, iż nie możemy mieć pewności, że grom nie trafi w nasz dom (Heliodon – firma budowlana kraków) czy jego okolice. Na takowe ”niespodzianki” najbardziej jesteśmy narażeni w okresie wiosennych burz, jak też wówczas, kiedy dom – przenieś mnie do strony – stoi na wzgórzu czy w „szczerym polu”. Warto wykonać też alarmy, dla bezpieczeństwa i ochrony domu .
Sypialnia, łóżko Zanette

Autor: Zanette
Źródło: Zanette
Odpowiednio zaplanowana jak też prawidłowo zrealizowana instalacja odgromowa zabezpiecza domek prawie w 100%.

O jej zrealizowaniu trzeba pomyśleć już na początku budowy, gdyż niektóre elementy, dla przykładu uziom fundamentowy, musimy zrobić w czasie budowy.