Nowoczesne czytanie książek

Aktualnie wielu ludzi twierdzi, że standardowa książka powoli odchodzi w zapomnienie. Ich zdaniem za kilka lat zostanie ona zupełnie wyparta przez komputery i Internet. Nie jest to jednak możliwe, gdyż książka w standardowej, papierowej postaci wciąż ma bardzo wielu zwolenników. Z drugiej strony jednak technologie w tym zakresie są stale ulepszane. Całkiem niedawno stworzono tak zwane e-książki, czyli książkielektroniczne. Ich przeznaczeniem jest oglądanie nie na papierze, a na specjalnie przystosowanym ekranie. Na początku przez e-booki rozumiano wyłącznie pliki pdf z książkami, które przeznaczone były do czytania na ekranie komputera. Obecnie ich definicja uległa zmianie ze względu na rozwój technologii. Wprowadzono nowoczesne formaty danych do obsługiwania e-booków. Rozwinęła się również technologia w zakresie ich odczytywania.

tablet Samsung Galaxy

Autor: John Biehler
Źródło: http://www.flickr.com

Czytniki e-bookówPrawdziwą rewolucją okazało się pojawienie się tak zwanych e-czytników, służących do czytania e-książek w różnych formatach. Marki w rodzaju Amazon Kindle Paperwhite nie powinny być obce osobom zainteresowanym technologiami tego rodzaju. Zobacz też tu – to bowiem modele innowacyjnych urządzeń do odczytywania e-książek, które podbijają rynek. Specyficzną cechą nowoczesnych urządzeń tego rodzaju jest użycie tak zwanego e-papieru, czyli specjalnej technologii, dzięki której wyświetlanie e-booka na urządzeniu faktycznie powoduje wrażenie tradycyjnego czytania. Taki ekran nie odbija światła, ani go nie emituje, co powoduje, że wzrokczytającego tak się nie męczy.

amazon

Autor: Scott Lewis
Źródło: http://www.flickr.com
Elektroniczne czytanie
Oprócz specjalnych czytników, które najlepiej nadają się do korzystania z e-booków, jest również spory wybór innych urządzeń, za pomocą których można to robić. Obecny rozwój technologii (poznaj propozycje przedsiębiorstwa RFID Solutions Sp. z oo) sprawia, że lista tych urządzeń nieustannie się poszerza. Zasadniczym urządzeniem wciąz jest komputer. Coraz częściej jednak bywa tak, że użytkownicy korzystają z e-booków na nowoczesnych urządzeniach mobilnych. Zaliczają się do nich przykładowo popularne tablety, takie jak na przykład Samsung Galaxy Tab Dają one wysoką jakość czytania, choć nie tak wysoką jak specjalistyczne czytniki.