Kilka wskazówek w kontekście bezpieczeństwa naszych komputerów

komputery są sprzętami takimi, jak każdy tego typu sprzęt. Żeby prawidłowo funkcjonowały, trzeba się o nie odpowiednio zatroszczyć.
Chodzi tutaj o przecieranie przy pomocy szmatki monitora czy też o zachowanie ostrożności z różnego typu płynami przy klawiaturze.

samochód

Autor: Calvad.pl
Źródło: Calvad.pl
Należy pamiętać także o systemie operacyjnym, pulpicie czy też sieci. Dzięki poniższym wskazówkom można osiągnąć następny poziom wtajemniczenia, gdyż możesz stać się pełnoprawnym administratorem swojego systemu. Komputer, jeśli jest przyłączony do internetu, może niestety stać się zaatakowany przez tzw.

Zaciekawił Cię nasz wpis? Jeżeli tak, to czytaj też (https://maxitec.pl/kable-i-przejsciowki,c43.html) o tej samej dziedzinie na nowej witrynie – odnajdziesz ją w linku pod spodem.

konie trojańskie czy też wirusy. Mogą one (jeśli komputer jest na stałe przyłączony do internetu) w sposób ukryty łączyć się z nie zaufanym serwisem. Jeśli nie ufasz swemu firewallowi, naprawdę dobrze byłoby sprawdzić, z kim się łączy nasz komputer korzystając z zainstalowanych w systemie narzędzi. Po uruchomieniu wiersza poleceń trzeba napisać polecenie: „netstat – na”. Na liście zostaną przedstawione wszelkie aktualne istniejące połączenia razem z ich statusem.

Przedstawiony będzie także docelowy adres IP i numer portu. Jeśli przypuszczasz, że niektóre z połączeń nie powinny być wykorzystane, trzeba spróbować wpisać: „netstat -ab”. Będą wymienione nazwy docelowych hostów oraz programów, z których połączenie jest zainicjowane. Jak wiemy, systemowe reguły utrzymywania bezpieczeństwa są przechowywane w przystawce gpedit.msc, która jest dostępna w konsoli administrowania MMC. Taka przystawka zapisuje ustawienia zasad w pliku registary.pol, ale trzeba niezwykle uważnie się z nim obchodzić. Nawet jeżeli posiadamy na komputerze zainstalowane nowe aplikacje antywirusowe i antyszpiegowskie, należy czasami na własną rękę skontrolować, czy jakiemuś podejrzanemu programowi nie udało się przedostać przez nasze zabezpieczenia.

Osobom łączącym się z siecią za pomocą modemu radzimy w menu kontekstowym domyślnego połączenia z internetem wybrać punkt „Właściwości”, zaś w następnej kolejności na karcie „Opcje” sprawdzić, że zaznaczono opcję „Monituj o nazwę użytkownika”, hasło czy certyfikat.