Jak dużo należy się uczyć, żeby zacząć pracę jako programista?

W dziedzinie IT najtrudniej mają osoby, które dopiero rozpoczynają. Taka osoba musi wybrać język programowania.
Mógłby to być HTML, JavaScript, CSS czy też Java Developer. Wiedza jest najczęściej w zasięgu ręki. Do rozporządzania mamy bezpłatne kursy, e-booki czy też książki lub filmiki na YouTube.

programista

Autor: Miele Sp. z o.o.
Źródło: Miele Sp. z o.o.
Najtrudniej moją osoby początkujące. Kod wygląda dla nich jak zbiór dziwnych znaczków, a branża IT jest w całości nieznajoma. Programowanie oraz cała branża IT bardzo aktywnie się rozwija, zatem materiały, które mają już parę lat są już przestarzałe.

Jeżeli absorbują Cię opisywane w tym tekście tematy i chcesz poczytać większą ilość informacji na taki temat – wejdź tu.

Jeśli programowania konkretna osoba uczyć się zamierza dla siebie, to może uczyć się czego będzie chcieć, lecz jeżeli chce pracować jako programista, to powinna tego typu osoba uczyć się rzeczy, jakich wymagają pracodawcy. W przypadku nauki programowania lepiej z pewnością radzą sobie osoby, które się już orientują w temacie. W takiej sytuacji łatwiej wybrać jest konkretny język programowania, biblioteki oraz programy. Samodzielne uczenie się programowania znakomicie rozwija, ale kiedy chcesz funkcjonować jako programista, to na rozmowie kwalifikacyjnej może okazać się, że w software house’ach jest potrzebna znajomość różnych technologii.

Niezwykle wielu początkujących programistów koduje do szuflady. Uczą się oni bardzo dużo, wszystkiego po trochu oraz nie wiedzą nadal czy potrafią dosyć dużo, aby rozpocząć pracę w zawodzie programisty. Podobnie jest w przypadku osób, które uczą się zbyt mało, ale uważają one, że już potrafią wystarczająco dużo. Przerabiając kurs na CodeCacademy otrzymuje się bardzo dużo komunikatów o zdobytej już wiedzy. Odnieść można by wrażenie, że potrafi się już dużo oraz ruszać można by na podbój firm IT. Programowania najkorzystniej jest nauczyć się programując. Opis problemu może się przydać jako wstęp, wprowadzenie w wątek, ale jak najwięcej należy robić praktycznych zadań, a z czasem także własne projekty.

Nie można by wierzyć w to, że kodowania można się wyuczyć wyłącznie oglądając jak jakakolwiek odmienna osoba programuje. Na rozmowach kwalifikacyjnych programiści sprawdzani są w każdym przypadku pod kątem wiedzy praktycznej poprzez zadania. Przez dużo lat rozwoju oprogramowania pojawiło się bardzo wiele gotowych rozwiązań najpopularniejszych problemów.