Dlaczego karty zbliżeniowe uznawane są za dosyć niebezpieczne?

Wbrew temu, co sądzą banki, karta zbliżeniowa rodzaju PayPass nie jest zbyt pewna. W przypadku ich straty złodzieje bez jakichkolwiek problemów płacą za ich pomocą na rachunek bankowy posiadaczy – zdarza się tak, że robią nawet kilka dziesiątków transakcji w ciągu jedynie jednej godziny.
Jeśli uzyskamy karty zbliżeniowe, moglibyśmy spróbować zablokować możliwość przeprowadzania płatności drogą radiową.

pociąg

Autor: My Online Estate Agent
Źródło: http://www.flickr.com
Jak stwierdzono, tego typu możliwość oferuje w Polsce wyłącznie jeden bank. Funkcji zbliżeniowej nie można jednak zablokować logując się na stronę banku. Wymagane jest telefoniczne połączenie z BOK i rozmowa z konsultantem. Co więcej nie wystarczy jedynie zlecić dyspozycję zablokowania płatności bezdotykowej. Żeby potwierdzić zamówienie, bank najczęściej wymaga przeprowadzenia dwóch wypłat bankomatowych (kwota transakcji nie jest istotna) z dwóch różnych banków lub z tzw. sieci bankomatowych. Dopiero po ich wykonaniu, opcja zbliżeniowa zostanie zablokowana.

Jeżeli opisywany wątek jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i przeczytaj, jakiego rodzaju zagadnienia ma rekomendowana witryna – zapewne dane tam umieszczone są równie zajmujące.

Będzie to czynność nieodwracalna. karty zbliżeniowej nie należy jednak wcale ukraść, aby pozbawić nas pieniędzy. Wystarczy posłużyć się jedynie właściwym urządzeniem, dane konieczne do transakcji można by po prostu skopiować z karty, którą nosimy w portfelu.

firma

Autor: home thods
Źródło: http://www.flickr.com

Najbezpieczniejszym, lecz tylko częściowo efektywnym sposobem jest noszenie takiej karty zbliżeniowej w etui, które zatrzymuje fale radiowe i zabezpiecza w tego typu sposób przed bezprzewodowym odczytywaniem danych z karty. Takie futerały w rozmiarach karty kredytowej można kupić już za kilka złotych. Należy jednak mieć świadomość tego, że karta jest zabezpieczona jedynie wtedy, gdy jest umieszczona w etui.

Wyciągając ją dla przykładu, aby zapłacić, jesteśmy narażeni na skopiowanie danych, żeby przeprowadzić transakcję na nasze konto. Kartę moglibyśmy zabezpieczyć także we własnym zakresie, dla przykładu nosząc ją owiniętą w folię aluminiową albo przechowując w przegródce z kartą mały pasek metalu o rozmiarze karty.