Włączniki elektryczne i czujniki ruchu

W sprzedaży jest dostępny duży wybór elektroinstalacyjnego sprzętu. Z gniazdami raczej każdy powinien sobie poradzić i wiedzieć do czego służą. Jednak już przy włącznikach zaczynają się robić problemy ze zorientowaniem się, jakimi funkcjami różnią się poszczególne ich modele, i jak je zastosować w swoim domu.

Włącznik światła

Autor: bonimo
Źródło: http://www.flickr.com

Rzecz jasna najpopularniejsze i każdemu znane są włączniki jednobiegunowe, używane są one kiedy zajdzie potrzeba wyłączania i włączania napięcia w jednym miejscu. Tego typu włącznik ma dwa stany, albo będzie przewodzić napięcie albo będzie do odcinać. Po dorzuceniu do jednopozycyjnych włączników gałki regulującej natężenie prądu dostaje się tak zwane ściemniacze, które służą do regulowania natężenia światła w pomieszczeniach. Czasami używane są również modele świecznikowe, bardzo się one przydają kiedy trzeba sterować kilkoma źródłami światła. W przypadku klatek schodowych bardzo dobrze sprawdzają się łączniki schodowe, pozwalają one na włączenie oświetlenia z jednej strony i odłączenie z drugiej. Najczęściej stosowane są na klatkach schodowych i korytarzach i stąd wzięła się ich nazwa.

Ciekawią Cię gadżety? Zatem bądź zorientowany (http://www.convi.pl/)! Z tego powodu powinieneś przejrzeć nowy artykuł na ten temat, żeby dojść do bardziej szczegółowych informacji.

Dopełnieniem wyżej wymienionych rodzajów są łączniki krzyżowe, które pozwalają na wykonywanie bardziej skomplikowanych układów, przykładowo sterowania oświetleniem trzech pięter, a także wersje automatyczne, w jakich są zainstalowane czujniki ruchu reagujące na ludzi pojawiających się w pomieszczeniach.

Nowoczesna lampa

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

Wybierając włączniki (strona www) do domu przede wszystkim trzeba brać pod uwagę ich funkcję. O tym, jakie ktoś będzie potrzebował dowie się z pewnością od elektryków, którzy zajmują się realizacją instalacji elektrycznej. Asortyment włączników w sklepach jest ogromny, produkowane są one przez wiele firm i w wielu liniach stylistycznych. Zdecydować się można na klasyczne wzornictwo i kolorystykę, lecz jeżeli ktoś będzie chciał, to może kupić przykładowo modele nowoczesne, zrobione ze stali nierdzewnej. Przeważnie wybrana linia wzornicza obejmuje wszystkie typy wyłączników, z takich też powodów bez problemu można je nabyć do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu.