Funkcjonalność a także proste rozwiązanie – styczniki i wyłączniki krańcowe

Styczniki są uniwersalnie używane do połączenia najróżniejszych sieci. To swego rodzaju spinacz z napędem elektromagnesowym i obwodami głównymi. Odróżniają się niezmiernie dużą wytrzymałością, a także dużą częstotliwością łączeń.

lampa wisząca

Autor: FALKO
Źródło: FALKO

Jeśli mowa o budowę stycznika to jest on zrobiony z trzech podstawowych elementów, a dokładnie: izolacyjnej podstawy, rdzenia stycznika oraz rdzenia nieruchomego. Jego cechą podstawową jest mały rozmiar i ciężar. Styczniki zaopatrzone są w przekaźnik, który zabezpiecza je przed przeciążeniami. Wyróżnić trzeba, ze mają liczne przeznaczenia, na przykład w grzałkach, wentylatorach lub [Fire TMS] pompach.

Styczniki to na tyle ważny szczegół, że wcześniej nadmienione narzędzia po prostu nie funkcjonowałyby bez niego. Tworzony jest w wielu typach po to aby całkowicie odpowiadał zapotrzebowaniom ewentualnych konsumentów. Prawidłowy ich wybór pozwoli na dobre działanie dużej liczby sprzętów elektrycznych. Obszerny dobór modeli styczników świadczy o tym, że mają one niewątpliwie ogromne zastosowanie. Wyróżnić powinno się styczniki niskonapięciowe oraz wysokonapięciowe, prądu stałego i zmiennego.

Gdy będziesz potrzebować innych tego typu danych na wątek poruszany w niniejszym poście, to wejdź tutaj – na pewno te artykuły także Cię zainteresują.

Grupować można je także ze względu na model napędu oraz torów urządzeń.

Tak jak styczniki są łączniami, tak wyłączniki krańcowe służą do wyłączania i włączania prądu w instalacjach niskonapięciowych. Krańcowe wyłączniki stosowane są zależnie od klasyfikacji do włączania i wyłączania światła. Podczas wykończenia mieszkania lub lokalu użytkowego powinno się pomyśleć się nad wyborem dobrego wyłącznika krańcowego. Wyłączniki krańcowe segregujemy na: pojedyncze, które stosowane są do wyłączania na przykład jednej lampki w pomieszczeniu; świecznikowy, który jest znaczniej skomplikowany – włącza i wyłącza lampy podzielone na strefy (kiedy oświetlenie ma cztery żarówki z czego jednym przyciskiem wyłączamy trzy z nich, a drugim jedną); dzwonkowy – obsługuje jak sama fraza pokazuje – dzwonek w domu. Wyłączniki krańcowe to urządzenia, których użyteczność jest ogromna i ułatwia funkcjonowanie na co dzień.