Smaczniej, zdrowiej i taniej! Czy wypiekanie pieczywa w domu się opłaci?

Przeciętny Polak spożył w ubiegłym roku 52 kilogramy chleba. Tak przynajmniej wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa oraz Gospodarki Żywieniowej. To o 27,3 kilograma mniej niż w 2014 r! Z jakiej przyczyny jemy coraz mniej chleba? specjaliści doszukują się różnych powodów – bo jest za drogi, poniektórzy mniemają, że tuczy i na nieszczęście, spada jego jakość.

Zbrojny w tę wiedzę wpadłem na pomysł ośmielenia Was do wypiekania pieczywa we własnym zakresie. Przede wszystkim sprawdzę, czy pieczenia chleba w domku się opłaca?
kosze na odpady

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com
Pieczenie chleba w domowych warunkach na pewno ma swe plusy. Uwierzcie mi, jak już woń rozejdzie się po mieszkanku po czym uszczkniecie kromki z chrupiącą skórą – inny bochenek nie będzie Wam aż tak smakował.

Interesują Cię przeróżnego rodzaju inne wiadomości? Jeśli tak, to przejdź na podaną witrynę i zweryfikuj, co dla Ciebie stworzyliśmy. Będziesz zadowolony.

Podzielę się z Wami mym sprawdzonym przepisem na chleb razowy – . Rzecz jasna możecie śmiało upiec pieczywo innego wariantu, ale mi akurat ten rodzaj najbardziej smakuje. Przygotujcie robot do wypieku pieczywa. Aktualnie są one ogólnodostępne tak samo jak części do wypiekaczy do chleba. Wpierw musimy zrobić zakwas. W tym celu w słoiku lub misce mieszamy pół szklanki żytniej mąki razowej i 100 ml ciepłej wody. Powinna nam powstać gęstość śmietany. Naczynie przykrywamy, jednakże niezbyt szczelnie, aby powietrze i klimatyzacja gree aleklima docierało i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4 dni. Codziennie dorzucamy do zakwasu 2 łyżki mąki i bełcemy.

W ostatnim dniu fermentacji na zakwasie pokażą się bąbelki powietrza – to znak, że jest skończony.
Nie martwmy się o części do automatu, w sklepach osiągalne są już nawet części do sterylizatorów butelek – częściami do sterylizatorów butelek.