Ciekawe rozwiązania technologiczne dla wszystkich

Nowoczesna technologia to dzisiaj konieczny czynnik rozwoju wielu społeczności. To tendencja, która wzbogaca przedsiębiorstwa, państwa i wiele pozostałych podmiotów. Technologia jest już prawie w każdym miejscu, choć co prawda są państwa, gdzie jest to już etap bardzo zaawansowany (przykładowo Japonia) albo raczej w powijakach (przykładowo, niektóre państwa afrykańskie). Polska lokuje się gdzieś pośrodku stawki.

schemat cloud computing

Autor: BasicGov
Źródło: http://www.flickr.com
Dotarło już do nas wiele ciekawych technologicznych projektów, w ostatnich miesiącach szczególnie chmura obliczeniowa zasługuje na uwagę.

Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) jest związana z zagadnieniem wirtualizacji. Sam model jest historycznie związany z przetwarzaniem sieci, gdzie wiele różnorodnych systemów może udostępniać usługi testy api korzystając z dostępnych zasobów. Występuje jednak znacząca różnica: w cloud computing dostajemy zasoby, jakie najlepiej odpowiadają potrzebom usługobiorcy.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to sposób przetwarzania danych, który jest oparty na użytkowaniu usług, do jakich mamy dostęp dzięki usługodawcy. Odznacza się ogromną funkcjonalnością, jako usługa dająca nam wartość dodaną. Oferuje nam to dane oprogramowanie, a także konieczna infrastruktura. Te rozwiązanie odznacza się wielką zaletą, gdyż eliminuje konieczność wykupienia licencji albo instalowania oprogramowania. Rozliczenie jest za to naprawdę proste: konsument zwyczajnie płaci za określoną usługę, za korzystanie z niej. Oznacza to, iż zamiast płacić za oprogramowanie, płaci jakby abonament i dzięki temu korzysta z dobrodziejstw najnowszych wersji programu – dowiedz się więcej na temat cloud hosting.

napis cloud computing

Autor: Perspecsys Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jak w takim wypadku przygotowywana jest umowa? Jest właściwie zawierana na świadczenie usług w chmurze obliczeniowej, nie pod wskazany podmiot, posiada po prostu pakiet rozwiązań, z których możemy korzystać.

Ale jak to właściwie się odbywa? Zasada działania wydaje się mało skomplikowana. Cały ciężar oferowania usług IT (czyli danych, mocy obliczeniowej czy oprogramowania) zostaje przeniesiony na serwer. To dzięki temu jest możliwość stałego dostępu do danych przez różne komputery. To znaczy, że bezpieczeństwo nie zależy od tego, co się stanie z konkretnym komputerem klienckim, zaś szybkość procesów bierze się z mocy obliczeniowej serwera. To naprawdę banalne, jedyne co to powinniśmy się tylko zalogować z obojętnie jakiego komputera z dostępem do Internetu i już można korzystać z możliwości chmury obliczeniowej. Jak możemy zauważyć, to naprawdę proste, a jednocześnie jakie korzyści uzyskamy dzięki temu rozwiązaniu (ceny).