Chciałbyś zaopatrzyć się w lustrzankę? Sprawdź, jaki obiektyw musisz wybrać!

Często, mimo tego, że zakupiliśmy lustrzankę, szybko przekonujemy się, że potrzebujemy czegoś więcej. Musimy zmierzyć się z decyzją związaną z zakupem nowego obiektywu. Twoją uwagę przyciągnęła Sigma 10-20? A może kompletnie nie wiesz, jaki obiektyw sprawdzi się w twoim przypadku? Na wstępie wypada nadmienić, że jeśli planujemy nabyć obiektyw do lustrzanki, warto przeanalizować, jakiego rodzaju obiekty chcemy fotografować, a także jakie zdjęcia zamierzamy robić.

aparaty fotograficzne

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki temu nowy nabytek w pełni spełni nasze potrzeby, a jakość wykonywanych fotografii będzie fantastyczna. Jeżeli zamierzasz fotografować wnętrza i krajobrazy, zdecyduj się na obiektyw szerokokątny, jeśli pasjonuje cię fotografia reporterska, wybierz obiektyw standardowy. Jeżeli chodzi o portrety to sprawdzi się teleobiektyw. Wypada mieć także na uwadze, że ten sam obiektyw będzie dawał odmienne rezultaty, jeśli będzie założony w aparacie analogowym i inne, jeśli połączymy go z aparatem cyfrowym.

Jeżeli chodzi o obiektyw to wyróżniamy trzy fundamentalne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę w trakcie zakupów. Chodzi o takie właściwości: ogniskowa, maksymalny otwór względny oraz mocowanie. Ogromne znaczenie ma pierwszy ze wskazanych. Im lepszy, tym lepsze efekty jeżeli chodzi o pole widzenia. Kluczowa jest również jasność, jaką możemy określonemu obiektywowi przypisać.

lustrzanka
Opisywana jest ona za pomocą wartości przysłony. Jeśli postawimy na obiektyw jaśniejszy, będziemy mieć szansę zrobienia fotografii przy mniejszej ilości światła zastanego. Dzięki niemu łatwiej osiągnąć niewielką głębię ostrości. Jeśli chodzi o mocowanie to ma ono wpływ na to, czy będziemy mieć szansę podpięcia urządzenia do naszego aparatu. Jeśli wybieramy obiektyw tego samego producenta, od jakiego pochodzi nasz aparat, sprawa nie stwarza trudności. Canon będzie pasować do Canona, a Nikon będzie świetnie współgrać z Nikonem. Należy mieć na uwadze, że obiektywy manualne mogą nie być kompatybilne z dzisiejszymi lustrzankami. Przykładowo obiektyw Sigma 10-20 odróżnia się solidnym wykonaniem i dużą trwałością – sprawdź w Sigma Pro-Centrum. Ponadto gwarantuje obraz wysokiej jakości.