Dobre oprogramowanie dla korporacji

Kto nie zna angielskiego może się trochę zdziwić, jakie zwroty rządzą w niektórych firmach. Są to korporacje międzynarodowe, a język angielski jest tam najistotniejszy w komunikacji. Używają go wszyscy, to w zasadzie jest warunkiem, jeśli pragnie się zostać pracownikiem takiej firmy.

Osoba z zewnątrz jednakowoż może się nie odnaleźć w takich wszystkich zwrotach. Nawet największy problem nie jest ze zwrotami fachowymi, jak custom software development czy sharepoint – opis na stronie, ale o zbitki angielsko-polskie czy wyrażenia, które w naszym języku brzmiałyby znacznie korzystniej.

Obecnie oceń sawyer wycena części przedsiębiorstwa ten tekst, który jest bardzo interesujący. Zrób to już w tym momencie! Przekonasz się, że faktycznie trzeba to zrobić!

Taki język to domena młodych pracowników korporacji.

Zatrudnieni są oni tam krótko, lecz łatwo przyswajają to, w jaki sposób zwracają się do nich przełożeni lub znajomi z zespołu. To w pewien sposób poprawia komunikację, bo prawdą jest, iż niekiedy nasze rodzime wyrażenia byłyby bardziej trudne do komunikacji. Z drugiej strony poszczególne wyrażenia trudno przetłumaczyć na nasz język, więc takie specyficzne wyrażenia są pewnym rozwiązaniem.

W tym nowym języku jednak nie to jest najgorsze, że on jest, ponieważ jak każdy język został stworzony na określone potrzeby. Kiepskie w nim jest to, że niekiedy niektóre osoby mówią w tym języku także wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Nie d końca wiadomo, czy jest to kwestia nawyku czy może lenistwa, a może szpanu? Ważne jest, iż brzmi to niezbyt ładnie, sztucznie, a nawet komicznie. Większość pracowników korporacji po wyjściu z biura przechodzi błyskawicznie na ojczysty język wyrzucając z głowy pozostałości tych dziwacznych naleciałości, inni mówią tak cały czas. Jeszcze pozostali mają z tym kłopot, bo nie chcą tak mówić, ale ciężko im się przestawić z trybu korporacyjnego na tryb normalnego życia.

Wylewa się więc ta charakterystyczna „nowomowa” daleko poza mury korporacji zarażając pozostałych tymi dziwacznymi wyrażeniami. Takie wyrażenia dla osoby postronnej są bardzo brzydkie, a dla nieznających angielskiego zupełnie z kosmosu. Właściwie to są jakimś zjawiskiem, tak samo jak czymś charakterystycznym jest gwara więzienna. Tak już bowiem jest, iż w każdym środowisku należy stworzyć swój język, żeby poczuć jakąś odrębność i ażeby moc się jeszcze silniej identyfikować z danym miejscem, z konkretnymi ludźmi. To niezwykle ważne, bez tego nie może powstać takie zjawisko i tak, charakterystyczny język.