Czy wszystkim recenzjom umieszczanym w internecie należy wierzyć?

Obecnie nasze opinie w bardzo wielkim stopniu uzależnione są od treści, jakie docierają do nas poprzez internet. Bardzo często zdarza się, że nim udamy się do kina lub nawet na zakupy, poznajemy wcześniej bardzo szczegółowo różnorakie komentarze lub recenzje w internecie dotyczące danych produktów czy usług. Czy jednak zawsze są one rzetelne? I czy powinniśmy się nimi sugerować?

Program internetowy

Autor: Syed Ikhwan
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo często umieszczane w internecie komentarze czy recenzje nie pochodzą w praktyce od profesjonalnych osób czy też ludzi, którzy wcześniej mieli sposobność przetestować produkt bądź usługę, ale są generowane przez duże agencje reklamowe. Ich zadaniem jest delikatnie reklamować produkty dla swoich odbiorców. Mnóstwo osób sądzi wręcz, iż internet oprócz kilku wyjątków, raczej nie jest wiarygodnym źródłem informacji. Wśród wielości informacji bardzo często trudno nam samym wywnioskować, czy określona recenzja naprawdę zaczerpnięta jest z wiarygodnego źródła, czy też może jest tylko przygotowana przez specjalistów do tzw. ePR-u, których rolą jest podświadome przekonanie nas do określonych produktów. Jak się okazuje, bardzo często dobre komentarze, opinie i recenzje są przygotowane przez ludzi, którzy uzyskują za to konkretne pieniądze od agencji marketingowych. Takie opinie w większości są pochlebne, aczkolwiek najczęściej całkowicie nieprawdziwe, jednak nie zawsze tak jest i nie należy wyciągać pohopnych wniosków –

Strona internetowa

Autor: Chris Dlugosz
Źródło: http://www.flickr.com

Internet jest świetnym miejscem do promowanie się przez wszelkiego typu marki. Daje niezwykle dużo nowych okazji do skutecznego i podprogowego wpływania na opinie osób, które kiedyś mogą stać się potencjalnymi klientami, na przykład StarCraft II: Skrzydła Wolności – dobra recenzja. A przecież o to chodzi wszystkim firmom! Dodatkowo badania pokazują, iż zdecydowanie bardziej ufamy różnego rodzaju opiniom na forach niż np. w banery reklamowe. Nie ma więc nic szczególnego w tym, iż marketerzy bardzo ochoczo sięgają po tego rodzaju rozwiązania.

Jest to jedna z idealnych form reklamy w internecie, a jednocześnie niezwykle opłacalna. Marketing prowadzony w sieci staje się zatem czymś normalnych. Niestety wymaga to od nas zdecydowanie większej świadomości, że nie we wszystko co pojawia się w sieci warto wierzyć. Jak w każdej innej sytuacji, tak i w tym przypadku należy zachować zdrowy rozsądek.