Chmura w sieci – przeczytaj więcej

We współczesnym świecie wszystko jest realne. Współczesna technologia sprawia, że coś, co jeszcze niedawno nie śniło się filozofom dziś jest na wyciągnięcie ręki. Niesamowicie szybki rozwój branży IT również na terenie naszego państwa, doprowadził do tego, że mamy bardzo duże możliwości przetwarzania i prezentowania usług związanych z tą dziedziną. Przetwarzanie w chmurze to po prostu model ułatwiający dostarczenie oraz przekazanie informacji.

chmura internetowa

Autor: Maurice Velati
Źródło: http://www.flickr.com
Tego rodzaju usługa wspiera funkcjonalność oprogramowania bez obowiązku zakupu licencji na jego użytkowanie. Pośród chmur wyróżnić można publiczne, prywatne oraz łączone (czyli hybrydę chmury prywatnej z publiczną). Są firmy, które z radością wprowadzą naszą firmę w tego typu usługę. Jeśli nie jesteśmy w tej dziedzinie specami powinniśmy oddać się pod opiekę specjalistów, którzy pozwolą naszej firmie prosperować z wykorzystaniem najnowszych pomysłów branży IT. Branża ta rozwijała się ostatnimi czasy niezmiernie dobrze, ponieważ rynek w tym względzie nie był nasycony. Jednak dziś, rynek ten musi uciekać się np. do zmniejszenia cen, bo jak w większości branż i tutaj po pewnym czasie dochodzi do pewnego nasycenia.

Największe koncerny mogą sobie pozwolić na zmniejszenie cen, mniejsze firmy mogą mieć z tym kłopoty. Jednak, jeśli nie chcą zginąć na tym rynku muszą starać się znaleźć sposoby, żeby wciąż konkurować z największymi koncernami w tej intrygującej branży. Ten rynek działań tak jak każdy inny ma swoje reguły i również tu tak jak w życiu najczęściej największy organizm ma możliwość przetrwania.

chmura internetowa

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com

Modele chmur obliczeniowych to ciekawa sprawa. Pośród wszystkich modeli należy zwrócić uwagę na usługi infrastructure as a service. Tego Typu usługi testy automatyczne mają na celu stworzenie całej infrastruktury informatycznej. Koncerny dostarczające tego rodzaju usługi prześcigają się w pozyskiwaniu użytkowników. Koszty są dość zróżnicowane. Mimo, to najważniejsza nie jest cena a jakoś oferowanych usług.

Należy dobrze się zastanowić zanim wybierzemy dostawcę takich usług. Powinniśmy też pamiętać, że usługa jest rozdzielona na kilka części, za np. pasmo transmisji, które nam udostępni dana firma będzie wymagało mniejszych kosztów, jednak np. cena dzierżawy środowisk bazodanowych nie zostanie obniżona. W dzisiejszych czasach w naszym kraju nic nie obejdzie się bez choćby minimalnej uwagi ze strony Wspólnoty Europejskiej, w przypadku chmur obliczeniowych Komisja Europejska robiła co w jej mocy, by we wszystkich sektorach gospodarki tego typu usługi były stosowane.