Wynalezienie led to bardzo istotne wydarzenie dla każdego z nas. Docenili to znawcy wręczając nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Nowatorska technologia led, oświetlenie, telewizory led czy ekrany led, to nie są nic nie znaczące odkrycia. Przekonaliśmy się o tym w 2014 roku, jak uhonorowano naukowców z Japonii i USA, za wynalezienie diod led. Dzięki temu odkryciu możliwe stało się skonstruowanie pozostałych ciekawych wynalazków, takie jak białe żarówki diodowe czy lampy błyskowe w ”komórkach”. Tak naprawdę, naukowcy dostali nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, a więc rzeczywiście najwyższe uhonorowanie w świecie nauki.

nowoczesna technologia

Autor: Rafael Mizrahi
Źródło: http://www.flickr.com
Stworzenie niebieskich led było bardziej ciężkie niż opracowanie diod święcących w innych kolorach, czyli w zielonym i czerwonym. Było jednakże konieczne, by można było stworzyć diodowe źródła światła białego. Obecnie żarówki led kosztują mniej, więc zaczynają zamieniać lampy żarowe, czyli tradycyjne żarówki, lecz także fluorescencyjne – świetlówki .czytaj również (zobacz: oceń)Są od nich faktycznie bardziej oszczędnie, ponieważ nie nagrzewają się w okresie pracy, a energię wymieniają przede wszystkim na światło.

Posiadają również bardziej znaczną trwałość i odporność na warunki środowiska, przykładowo na wahania temperatury. To faktycznie dzięki lampom led realne jest nie jedynie bardziej oszczędne oświetlanie miast, budynków czy lokali w krajach rozwiniętych, możliwe jest też tworzenie tanich, energooszczędnych lamp, jakie są w stanie używać żyjący w ubogich krajach. Jak mówią członkowie komitetu noblowskiego, nagroda Nobla jest wręczana przede wszystkim za odkrycia, jakie służą ludzkości. Odkrycie led wpływa na znaczną część naszego życia, warto przecież jeszcze potwierdzić, iż technologia wykorzystywana jest w pozostałych dziedzinach, jak telekomunikacja lub systemy stechnologia (szczegóły tu: http://www.rfid.zone/)ce wodę (poznaj tutaj). To tylko pokazuje, z jak ciekawym zagadnieniem mamy do czynienia.

elektroniczna reklama

Autor: Paolo Tonon
Źródło: http://www.flickr.com
Być może na co dzień o tym nie myślimy, ponieważ ta technologia stała się coraz bardziej znana, mimo to jak widzimy, ułatwia ona życie na wielu płaszczyznach. A to właściwie najbardziej istotne dla każdego z nas, dla naszego komfortu, ale także bardziej pożytecznego spędzania czasu. Nagroda Nobla dla odkrywców led jest w pełni zasłużona. Korzyści biorące się z tej technologii są dostrzegane dosłownie wszędzie. Właściwie, spójrzmy na nasze codziennie życie, chyba nie jest już dla nas dziwne, że tak powszechnie korzystamy z tej technologii.